button
   
 
pomniejsz powiększ
 

 
drukuj Stworz PDF

2008-07-01 11:59:26

Ogłoszenie - ustawa z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego


OGŁOSZENIE

 

Prezydent Miasta Elbląg wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2007 r., Nr 191, poz. 1365, zmiana: Dz. U. z 2008 r., Nr 116, poz. 733), informuje właścicieli nieruchomości położonych w granicach administracyjnych miasta Elbląg o potrzebie sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.
 
W związku z powyższym na podstawie § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji niezbędnych do ustalenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym (Dz. U. z 2007r. Nr 241, poz. 1770) poniżej przedstawia się informacje niezbędne do sprawdzenia zapisów zawartych w księgach wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.
 
Księgi wieczyste prowadzone są przez Sąd Rejonowy w Elblągu VI Wydział Ksiąg Wieczystych, przy ul. Pułkownika Stanisława Dąbka 8-12, tam można sprawdzić zapis w księgach, a także w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych mieszczącej się w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 100. Zapisy w księgach wieczystych można sprawdzić także za pomocą Internetu, na stronie: http://ekw.ms.gov.pl

Szczegółowych informacji może udzielić również punkt informacyjno – konsultacyjny mieszczący się na parterze budynku głównego Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Łączności 1, w Wydziale Geodezji – pokój nr 116 lub w budynku Urzędu Stanu Cywilnego – II piętro w godzinach pracy Urzędu.

Dokumentami potwierdzającymi stan prawny nieruchomości są odpisy z ksiąg wieczystych, akty notarialne, orzeczenia sądów i decyzje organów administracji publicznej oraz akty własności ziemi.
 
Księgi wieczyste są jawne (art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece – tekst jednolity Dz. U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1361 z późniejszymi zmianami).
Księgi wieczyste i akta ksiąg wieczystych przechowuje się w sądzie. Księgi nie mogą być wydawane poza budynek sądu rejonowego. Każdy może przeglądać księgi wieczyste w obecności pracownika sadu, natomiast akta księgi wieczystej może przeglądać w obecności pracownika sądu tylko osoba mająca interes prawny oraz notariusz (art. 361 powołanej wyżej ustawy).
 
Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których:
- pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości
- drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego
- trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek
- czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
 
Ewentualne działania, które mogą zostać podjęte w przypadku, gdy dane ujawnione w dziale II księgi wieczystej nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi prawnemu zostały określone w
art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece który stanowi, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nie istniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.
Rodzaj i charakter podjętych działań w celu usunięcia tych niezgodności będzie uzależniony między innymi od przyczyn ich powstania, mogą one być realizowane, np. poprzez:
a) ujawnienie w księgach wieczystych posiadanych orzeczeń sądowych oraz decyzji organów administracji publicznej, w tym aktów własności ziemi,
b) występowanie do sądu w przypadku zaistnienia przesłanek, z wnioskami o stwierdzenie nabycia spadku bądź zasiedzenie nieruchomości,
c) występowanie do sądu z wnioskami o uzgodnienie stanu księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości.
 
Prezydent Miasta Elbląg zachęca zainteresowane osoby do sprawdzenia i regulacji stanów prawnych posiadanych nieruchomości.

Informacje o artykule

Podmiot publikujący:
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Piotr Sosnowski
Data wytworzenia:
Data publikacji: 01.07.2008 11:59
Data aktualizacji: 13.04.2011 08:36
Liczba wyświetleń: 3998