button
   
 
pomniejsz powiększ
 

 
drukuj Stworz PDF

2010-01-05 11:05:38

Charakterystyka


Elbląg (ok.128 tys. mieszkańców) miasto powiatowe położone w północnej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim.

Leży nad rzeką Elbląg, łączącą jezioro Drużno z Zalewem Wiślanym. Miasto leży na styku dwóch krain geograficznych: depresyjnych Żuław Wiślanych, przypominających krajobraz Holandii oraz Wysoczyzny Elbląskiej, która pocięta jarami wznosi się nad wodami Zalewu Wiślanego. Elbląg leży przy trasie z Warszawy do Gdańska oraz z Europy Zachodniej do Kaliningradu (Rosja) i państw nadbałtyckich.

Ważny ośrodek gospodarczy i kulturowy, a także ważny węzeł kolejowy i drogowy.


Województwo: Warmińsko - mazurskie

Powiat : miasto na prawach powiatu

Gmina : Elbląg

Założono : 1237 r

Prawa Miejskie: 10 kwiecień 1246

Całkowita powierzchnia miasta 7,952 ha
włączając:
- tereny zurbanizowane 1,975 ha
- lasy i parki 1,989 ha
- tereny uprawne 2,726 ha
- woda 102 ha
- inne 1,021 ha

Liczba mieszkańców 127,954
włączając:
- kobiety 66,575
- mężczyźni 61,379

Gęstość 1560 os/ km2

Elbląski port sprawia, że Elbląg stanowi bazę wypadową do ośrodków turystycznych na mapie północnej Polski, ale i do Obwodu Kaliningradzkiego. Miasto dysponuje zróżnicowaną pod względem standardu bazą hotelową. Z Elbląga warto wybrać się na wycieczkę na Mierzeję Wiślaną lub do miast znanych ze średniowiecznych zabytków (Malbork, Gdańsk), lub nad przepiękne jeziora i lasy. Ogromne zróżnicowanie krajobrazu Elbląga i okolic umożliwia uprawianie różnych form wypoczynku. Na pobliskich akwenach rozwinęło się żeglarstwo i windsurfing, sieć kanałów to raj dla kajakarzy i wędkarzy. Zimą zamarznięty Zalew Wiślany przyciąga miłośników bojerów. Stadniny koni oferują przejażdżki konne i bryczkami, a w sezonie zimowym - kuligi. Elbląg ze swoimi zabytkami jest również atrakcyjnym miejscem. Warto pospacerować po Starym Mieście, podziwiając średniowieczne, gotyckie budowle i rekonstruowane stylowe kamieniczki. Chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miejscem jest kompleks leśny zwany Bażantarnią. Na turystów czekają tu ciekawe trasy spacerowe, muszla koncertowa i amfiteatr.

Elbląg jest dynamicznie rozwijającym się miastem grodzkim, ośrodkiem przemysłowym, akademickim i kulturalnym, atrakcyjną bazą wypadową dla turystów.
Za dokonania na rzecz ochrony środowiska został dwukrotnie uhonorowany - jako pierwsze miasto w Polsce - "ekologiczną" nagrodą Unii Europejskiej. Natomiast Rada Europy nadała mu Flagę Europy. Jest też trzykrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu "Gmina Przyjazna Środowisku" pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Otrzymał również wyróżnienie Związku Miast Bałtyckich za realizację programu edukacji ekologicznej.


Czołowe zakłady przemysłowe Elbląga to Alstom Power Sp. z o.o. /producent turbin parowych i gazowych, przekładni zębatych oraz ciężkich odlewów staliwnych i z metali kolorowych/, browar grupy Żywiec S.A., Mazurskie Meble International. Działają też spółki Holdingu Elzam / produkcja konstrukcji stalowych i obróbka metali / oraz inne przedsiębiorstwa branży meblarskiej, skórzanej i odzieżowej.
Miasto jest aktywne na polu międzynarodowym. Z inicjatywy jego władz w 1998 r. powstał Euroregion Bałtyk, skupiający nadmorskie regiony sześciu leżących nad Bałtykiem krajów: Rosji, Polski, Szwecji, Litwy, Łotwy i Danii.

Elbląg współpracuje z 14 miastami partnerskimi. Są to: Kaliningrad i Bałtijsk (Rosja), Leer (Niemcy), Ronneby (Szwecja), Nowogródek (Białoruś), Druskienniki (Litwa), Tarnopol (Ukraina), Liepaja (Łotwa), Compiegne (Francja), Trowbridge (Anglia), Coquimbo (Chile), Baoji (Chiny), Tainan (Tajwan), Nowy Sącz (Polska).
Rada Miejska Elbląga, dążąc do pozyskania krajowych i zagranicznych inwestorów, podjęła uchwałę o ulgach dla firm tworzących nowe miejsca pracy. Z ulg przyszli inwestorzy mogą również korzystać, decydując się na lokalizację swoich obiektów w elbląskiej podstrefie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Informacje o artykule

Podmiot publikujący:
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Marcin Jacek Kownacki
Data wytworzenia:
Data publikacji: 05.01.2010 11:05
Data aktualizacji: 08.05.2013 14:57
Liczba wyświetleń: 8376

Artykuły archiwalne

Lp. Tytuł Data modyfikacji Zredagował
1 Charakterystyka 10.12.2010 14:30 Marcin Jacek Kownacki
2 Charakterystyka 05.01.2010 11:10 Marcin Jacek Kownacki
3 Charakterystyka 05.01.2010 11:05 Marcin Jacek Kownacki