button
   
 
pomniejsz powiększ
 

 
drukuj Stworz PDF

2010-02-21 20:32:54

13 - Postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych


1. W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

2. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji zawierające informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów.

3. W przypadku złożenia wniosku bez zaświadczenia organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne organ właściwy wierzyciela wzywa organ prowadzący

postępowanie egzekucyjne do przesłania zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji zawierającego informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o

działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów.

4. Organ prowadzący postępowanie egzekucyjne jest obowiązany do przesłania zaświadczenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

5. Organ właściwy wierzyciela występuje z wnioskiem do organu właściwego dłużnika o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego w przypadku:
  1)  otrzymania wniosku o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego,
  2)  przyznania osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

6. Organ prowadzący postępowanie egzekucyjne jest obowiązany do informowania organu właściwego dłużnika oraz organu właściwego wierzyciela o stanie egzekucji i przyczynach jej bezskuteczności każdorazowo na wniosek tych organów, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, a także każdorazowo w przypadku zaistnienia okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia lub na podejmowane działania wobec dłużników alimentacyjnych, w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o zaistnieniu tych okoliczności.

7. Organ właściwy dłużnika oraz organ właściwy wierzyciela przekazują organowi prowadzącemu postępowanie egzekucyjne wszelkie posiadane informacje istotne dla skuteczności egzekucji.

8. Po otrzymaniu wniosku o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego, organ właściwy dłużnika przeprowadza wywiad alimentacyjny, w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej, oraz odbiera od niego oświadczenie majątkowe.

9. Dłużnik alimentacyjny składa oświadczenie majątkowe pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

10. Organ właściwy dłużnika przekazuje komornikowi sądowemu informacje mające wpływ na skuteczność prowadzonej egzekucji, w szczególności zawarte w wywiadzie alimentacyjnym oraz oświadczeniu majątkowym dłużnika alimentacyjnego.

11. W przypadku gdy dłużnik alimentacyjny nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu braku zatrudnienia, organ właściwy dłużnika:
  1)  zobowiązuje dłużnika alimentacyjnego do zarejestrowania się jako bezrobotny albo jako poszukujący pracy w przypadku braku możliwości zarejestrowania się jako bezrobotny;
  2)  informuje właściwy powiatowy urząd pracy o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika alimentacyjnego.

12. W przypadku gdy dłużnik alimentacyjny uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówił:
  1)  złożenia oświadczenia majątkowego,
  2)  zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy,
  3)  bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych
- organ właściwy dłużnika składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks Karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) oraz kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego.

13. Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje na wniosek organu właściwego dłużnika, gdy dłużnik umożliwi przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, złoży oświadczenie majątkowe, zarejestruje się jako bezrobotny albo poszukujący pracy, podejmie pracę albo inną formę aktywizacji zawodowej zaproponowaną przez powiatowy urząd pracy.

14. Organ właściwy dłużnika informuje organ właściwy wierzyciela oraz komornika sądowego o podjętych działaniach wobec dłużnika alimentacyjnego oraz o ich efektach.

15. W sprawach o roszczenia alimentacyjne organ właściwy wierzyciela albo organ właściwy dłużnika mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli.

16. Organ właściwy wierzyciela przekazuje do Biura Informacji Gospodarczej informację o zobowiązaniu albo zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego w razie powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy.

17. Organ właściwy wierzyciela, po zakończeniu okresu świadczeniowego lub po uchyleniu decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, decyzję administracyjną w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

18. Organ właściwy wierzyciela przekazuje dłużnikowi alimentacyjnemu oraz organowi właśćiwemu dłużnika:
1) informację o przyzniu osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego
2) decyzję w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego
3) informcję o wysokości zobowiązań dłużnika alimentacyjnego wobec Skarbu Państwa z tytułu:
    a) wypłaconych osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego na podstawie ustawy
    b) wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postepowaniu
        wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732 z późn zm.)
        zaliczek alimentacyjnych
    c) wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz. U. z 
       1991 r. Nr 45, poz. 200 z późn. zm.) świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
............................................................................................................................................
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Departament Świadczeń Rodzinnych
ul. Jaśminowa 11 82-300 Elbląg
godziny pracy:
7.30 - 15.30  poniedziałek, środa, czwartek
7.30 - 16.30  wtorek
7.30 - 14.30  piątek
............................................................................................................................................
WYKAZ WYMAGANYCH DOKUMENTÓW
- w zależności od zdarzenia (np. wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego, oświadczenia strony, zaświadczenia właściwych instytucji lub inne dokumenty mające wpływ na procedurę postępowania)
............................................................................................................................................
OPŁATY SKARBOWE
brak
............................................................................................................................................
OPŁATY INNE
brak
............................................................................................................................................
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIANEJ SPRAWY

• nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania
• wydanie decyzji administracyjnej w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego
............................................................................................................................................
TRYB ODWOŁAWCZY
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu za pośrednictwem Prezydenta Miasta Elbląga, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
..............................................................................................................................................
PODSTAWA PRAWNA
Przepisy prawne podstawowe
1. art. 2 pkt 3, pkt 9, pkt 10, art. 3 ust. 5, 7 i 8, art. 4; art. 5, art. 6, art. 7, art. 8a, art. 8b, art. 27, art. 28, art. 30 ust. 1-3 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 z późn.zm.)
2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2000r., nr 98, poz.1071, tekst jednolity z późn. zm.)
3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie wzoru kwestionariusza alimentacyjnego oraz wzoru oświadczenia majątkowego dłużnika alimentacyjnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 73, poz. 395)
Przepisy prawne dodatkowe
4. art. 209 ustawy  z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 533 z późn. zm.)
5. § 103 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliowści z dnia 27 sierpnia 2007 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. Nr 169, poz. 1189 z późn. zm.)
6. art. 2 ust. 2 pkt 1, pkt 4; art. 16 ust. 5, art. 30; art. 31 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530).
7. Rozporzadzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 listopada 2007 r. w sprawie systemów teleinformatycznych stosowanych do realizacji zadań w zakresie świadczeń rodzinnych w urzedach administracji publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 216, poz. 1610)

Informacje o artykule

Podmiot publikujący:
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Marcin Jacek Kownacki
Data wytworzenia:
Data publikacji: 21.02.2010 20:32
Data aktualizacji: 10.06.2011 13:19
Liczba wyświetleń: 588

Artykuły archiwalne

Lp. Tytuł Data modyfikacji Zredagował
1 13 - Postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych 09.06.2011 14:19 Elzbieta Buława
2 13 - Postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych 01.06.2011 09:02 Elzbieta Buława
3 13 - Postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych 19.04.2011 15:55 Elzbieta Buława
4 13 - Postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych 23.03.2011 14:04 Elzbieta Buława
5 13 - Postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych 21.02.2010 20:32 Marcin Jacek Kownacki